ciąża

Cesarskie cięcie jest to operacja położnicza, która ma na celu zakończenie ciąży. Zabieg ten może być planowany lub wykonany z nagłych okolicznościach. Podczas cesarskiego cięcia kobieta jest znieczulona od pasa w dół. Zabieg ten odbywa się przez wykonanie nacięcia nadłonowego i trwa od 30 do 40 minut. Czym dokładnie jest cesarskie cięcie? Jakie ma plusy i minusy? W jakich momentach jest wskazane? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/cesarskie-ciecie-wskazania-przebieg-wplyw-na-rozwoj-dziecka/ 

Cesarskie cięcie – czym jest?

Cesarskie cięcie jest to zabieg operacyjny, który prowadzony jest w celu rozwiązania ciąży. Stanowi on alternatywę dla porodu siłami natury. Kiedyś cesarskie cięcie było zabiegiem, który wykonywany był wyłącznie ze wskazań lekarskich. Obecnie jest to zabieg rutynowy, bardzo często wykonywany na życzenie rodzącej kobiety. Powikłania, które związane są z zabiegiem należą do rzadkości, dlatego bardzo dużo lekarzy nie ma nic przeciwko takiej postaci rozwiązania ciąży. 

Jakie są plusy i minusy cesarskiego cięcia?

Do zalet cesarskiego cięcia należy wymienić to, że zapobiega ono przypadłościom, które mogą rozwinąć się w efekcie porodu naturalnego, takich jak urazy dna macicy, wypadnięcie narządów miednicy, pęknięcie krocza czy nietrzymanie moczu. Minusem cięcia cesarskiego może być jednak ryzyko wystąpienia zakażenia rany pooperacyjnej, wycięcia macicy przy krwotoku wśród płodowego lub zakrzepicy. Ponadto mogą wystąpić problemy z karmieniem piersią, które wynikają z faktu, że porodowi siłami natury towarzyszy zwiększona synteza Inicjując a skurcze macicy, a jednocześnie pobudzająca laktację. 

Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia? 

Pomimo tego, że cesarskie cięcie jest bardzo powszechne i duża ilość placówek wykonuje je na życzenie, wciąż uważa się, że taki zabieg powinien być wykonywany przez wskazania wynikające z czynności medycznych.

Najczęstszymi wskazaniami do cesarskiego cięcia są: 

  • stan przedrzucawkowy
  • rzucawka
  • wypadnięcie pępowiny
  • przedwczesne oddzielenie łożyska
  • zaburzenia czynności serca płodu 
  • nieprawidłowe ułożenie główki dziecka 

Cesarskie cięcie może być również wykonywane ze wskazań pozapołożniczych, które związane są ze stanem zdrowia matki. 

Zobacz też: http://www.delite.pl/toksoplazmoza-czym-sa-objawy-sposob-leczenia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here