Dlaczego edukacja przedszkolna jest tak ważna

Jeszcze do niedawna większość rodziców traktowało przedszkole jedynie jako formę opieki nad dziećmi, podczas gdy oni przebywają w pracy. Tymczasem zaczęto zauważać pozytywne aspekty edukacji przedszkolnej, która bardzo pomaga dzieciom odnaleźć się w grupie rówieśników, a także nabyć nowe umiejętności. Dlaczego edukacja przedszkolna jest tak istotna dla maluchów?

Człowiek – istota społeczna

Większość psychologów stoi na stanowisku, że dziecko do 2-3. roku życia powinno przebywać pod opieką rodzica lub innej bliskiej osoby. Pozwala to wypracować odpowiedni system wartości oraz zbudować relację z najbliższymi. Niemniej jednak nie powinno to oznaczać zupełnej izolacji dziecka. Tymczasem po ukończeniu 3. roku życia dziecko definitywnie powinno zacząć przebywać wśród rówieśników. Człowiek jest istotą społeczną, która potrzebuje owych kontaktów z rówieśnikami. Najlepszym miejscem do tego, aby poznać dzieci w swoim wieku, jest przedszkole. Dziecko uczy się funkcjonować w grupie osób, ale również nabywa umiejętność pracy grupowej, uczy się empatii i wspierania innych.

Przygotowanie do szkoły

Nadrzędną rolą edukacji przedszkolnej jest przygotowanie dzieci do nauki w szkole. W pewnym sensie dziecko przygotowuje się już poprzez przebywanie w grupie, jednak równie ważna jest nauka liter czy cyfr. Często w domu rodzice nie mają wystarczająco dużo czasu ani cierpliwości, aby rozpocząć z dzieckiem wspólną naukę. Nie robią tego również z innego tygodnia – zwyczajnie nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Dziecko chętniej uczy się nowych rzeczy, gdy są one przekazywane w sposób przyjazny, a także wtedy, gdy inne dzieci uczą się razem z nim. Nie traktują tego jako karę, a raczej jako zabawę. W edukacji przedszkolnej chodzi również o to, aby nauczyć się rozłąki z rodzicami. Oczywiście nie jest powiedziane, że rozłąka to musi trwać 10 godzin, choć czasem – ze względu na pracę rodziców – rzeczywiście musi być ona tak długa. Niemniej jednak już 4-5 godzin bez rodziców uczą dziecko samodzielności i przebywania bez rodziców poza domem.

Dodatkowe informacje: Przedszkole Praga Północ – sprawdź informacje o bogatej ofercie edukacyjnej językowo-sportowej.

Pomoc nauczyciela

Zajęcia w przedszkolu prowadzą osoby z odpowiednim wykształceniem i przygotowaniem pedagogicznym. Dzięki temu są one w stanie wychwycić w krótkim czasie każdą nieprawidłowość w rozwoju dziecka. Nie chodzi oczywiście o to, aby doszukiwać się problemów, a jedynie szybko rozwiązywać te, które faktycznie istnieją. Przykładem może być niewyraźna mowa bądź nieumiejętność samodzielnego spożywania posiłków. Nauczyciele reagują w porę, aby pomóc dziecku. Czasami bowiem rodzice mogą nie zauważyć, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego bądź złe nawyki dziecięce są już dla nich codziennością. Tymczasem pomoc nauczyciela przedszkolnego czy logopedy może okazać się nieoceniona. Co więcej, rodzice mogą wysłać dziecko do przedszkola językowego bądź prowadzonego metodą Montessori, dzięki czemu dziecko może nabyć dodatkowe, nieprzewidziane przez ogólny program nauczania umiejętności. Edukację przedszkolną warto rozpocząć już w wieku 3-4 lat i kontynuować aż do 7. roku życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here