Kudzu

Choć w Azji korzeń kudzu jest popularny począwszy od starożytności, w pozostałych częściach świata dopiero od niedawna odkrywane są jego właściwości. Czas więc zadać sobie pytanie o to, z czego mogą one wynikać, czego spodziewać się sięgając po to rozwiązanie, a przede wszystkim – jaki jest jego skład.

Kudzu – to warto wiedzieć

Zanim poznamy charakterystyczne dla korzenia Kudzu właściwości, powinniśmy poświęcić chwilę uwagi jego składowi. Dziś nie jest on już dla nas tajemnicą, a znając go bez trudu oddzielimy fakty na temat tej rośliny leczniczej od mitów na jej temat. Analizując korzeń kudzu należy więc wspomnieć przede wszystkim o charakterystycznych dla niego związkach bioaktywnych – puerarynie, daidzynie oraz daidzeinie. Zawartość tych składników nie zawsze jest taka sama, waha się przy tym od 2 do 12 procent, co uświadamia nam, jak duże znaczenie ma zaopatrywanie się w preparaty z kudzu z pewnych źródeł. Roślina jest też bogata w aglikony, kwasy fenolowe, skrobię, saponiny oraz w wiele cennych składników mineralnych na czele z wapniem, żelazem, cynkiem oraz magnezem. Można w niej znaleźć także wszystkie siedemnaście aminokwasów tak ważnych dla właściwego funkcjonowania naszego ciała.

Jak korzeń kudzu sprawdza się w praktyce?

Znając jego skład, można postawić sobie pytanie o to, jak korzeń kudzu sprawdza się w praktyce, a tym samym – czego właściwie można się po nim spodziewać. Obecnie najczęściej wspomina się o jego wspomagającym działaniu w walce z chorobą alkoholową. Korzeń coraz częściej podaje się więc alkoholikom na odwyku obserwując jego korzystny wpływ na pracę ich układu nerwowego. Nie tylko osoby walczące z tym groźnym dla zdrowia i życia nałogiem, mogą jednak odnieść szereg korzyści sięgając po korzeń kudzu. Coraz częściej wspomina się również o jego pozytywnym wpływie na układ sercowo-naczyniowy, a także o tym, że korzeń może zmniejszyć bóle głowy. Starożytna medycyna chińska aplikowała go osobom zmagającym się z migrenami. Dziś mamy coraz więcej dowodów na to, że było to postępowanie w pełni uzasadnione. Warto pomyśleć o stosowaniu kudzu także wtedy, gdy jest się kobietą w okresie menopauzy. Przyjmowane regularnie może eliminować wiele nieprzyjemnych objawów charakterystycznych dla tego czasu, na czele z uderzeniami gorąca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here