Każda osoba poszukująca mieszkania musi wybierać między lokalami z rynku pierwotnego i wtórnego. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Warto je sobie uświadomić przed podjęciem wiążących decyzji.
Bez remontu, ale nie wprowadzisz się od razu
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego ma sporo zalet. Osoby, które decydują się na takie rozwiązanie, najczęściej wskazują na następujące kwestie:
- brak remontów, ponieważ budynek, w którym znajduje się mieszkanie, jest nowy. Mieszkańcy nowych osiedli nie uiszczają co miesiąc opłat do funduszu remontowego, dzięki czemu w skali roku sporo oszczędzają;
- możliwość urządzenia zakupionego lokalu zgodnie ze swoją koncepcją. Deweloper we Wrocławiu czy Gdańsku może też uwzględnić w projekcie sugestie, np. brak ścian miedzy salonem a gabinetem czy sypialnią;
- brak problemów z miejscami parkowymi, dostęp do wózkowni czy rowerowni. Nowe osiedla są dobrze rozplanowane, dlatego też mieszkańcy nie mają spotykają się z powyższymi problemami.
Z jakimi uciążliwościami spotykają się klienci kupujący mieszkanie z rynku pierwotnego? Ci, którzy kupują tzw. dziurę w ziemi, muszą liczyć się z oczekiwaniem na mieszkanie. Do mieszkania w stanie deweloperskim nie można się też od razu wprowadzić – niezbędne jest jego urządzenie.
Szybka transakcja i (spore) nakłady finansowe
Poszukiwania i zakup mieszkania z rynku wtórnego można przeprowadzić nawet w kilka dni – to główna zaleta mieszkań używanych. Nowi właściciele mogą też szybko się wprowadzić, o ile lokal jest umeblowany i w dobrym stanie.
Wad mieszkań z rynku wtórnego jest jednak więcej, niż w przypadku nowych. Budynki z lat 70., 80. czy nawet 90. nie są energooszczędne, niektóre są też nieocieplone. To przekłada się na wyższe koszty utrzymania. Spółka Vantage Development, czyli deweloper z Wrocławia, bardzo dba o jakość użytych materiałów, dlatego też koszt eksploatacji jego mieszkań jest niewielki. Właściciele muszą też liczyć się z:
- koniecznością uiszczania opłaty na fundusz remontowy,
- gorszym rozplanowaniem pomieszczeń (np. nieustawne korytarze),
- brakiem miejsc parkingowych wokół budynku.
Nie zawsze też cena mieszkania jest kusząca. Coraz częściej (wbrew stereotypowi) to właśnie mieszkania z rynku wtórnego są droższe, ze względu np. na lokalizację.