Bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy inaczej zwane waginozą bakteryjną, jest typem infekcji bardzo łatwej do nabycia się, a często ignorowanej. Przyczynami powstania takiej infekcji są na przykład rozbudowane życie seksualne z wieloma partnerami, nowy partner czy irygacje pochwy. Ale równie dobrze może to być palenie papierosów czy przebyta terapia antybiotykowa.  Do waginozy czasem dochodzi poprzez korzystanie z różnych rodzajów antykoncepcji, takich jak antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna. Jak widać nie są to wcale niespotykane i radykalne przypadki, toteż zapalenie to staje się bardziej prawdopodobne i groźne zarazem. Podstępnym chwytem bakteryjnego zapalenia pochwy jest fakt iż możemy go przejść bezobjawowo. Jego przebieg ogółem polega na powiększeniu się niezdrowych bakterii w pochwie i wzroście pH. Jeśli jednak schorzenie to wywołuje u nas jakiekolwiek objawy to są to upławy z wodnistej żółtawej lub białej wydzieliny i nieprzyjemny zapach na myśl przypominającą rybę. Zapach ten intensyfikuje się po współżyciu.

Przebieg zapalenia

Zazwyczaj przebieg tego zapalenia jest niegroźny i łagodny. Jest to na tyle delikatny organ, że łatwo ulega uszkodzeniu jednak u zdrowej osoby bakteryjne zapalenie nie wywoła żadnych niepożądanych powikłań. Jedyną problematyczną kwestią są kobiety w ciąży dla których każda infekcja tego narządu może się skończyć poronieniem lub przyspieszeniem porodu. Zmienione pH może również przyczynić się do zwiększenia ryzyka zarażenia się wszelkimi chorobami przenoszonymi drogami płciowymi. Dlatego tak ważne jest by pamiętać o odpowiednim zachowaniu ostrożności. Przede wszystkim unikaniu uprawiania seksu z przypadkowymi osobami w niehigienicznych warunkach. Do tego prezerwatywa choć nie jest stu procentowym zapewnieniem niczego, zmniejsza ryzyko przenoszenia chorób. Bo jeśli należymy do osób, które bezobjawowo przechodzą właśnie przez bakteryjne zapalenie pochwy i uprawiamy seks z nieznaną osobą, to wystawiamy się na podwójne ryzyko. Najlepiej być zabezpieczonym i spokojnym. Jeśli chodzi o konsultacje z lekarzem to konieczne jest to u kobiet w ciąży. Muszą one szczególnie uważać na stan swojego zdrowia gdyż jest odpowiedzialna nie tylko za swoje  życie. W przypadku gdy ciężarna ma waginozę, trzeba to niezwłocznie wyleczyć, a czasem ugruntować pobytem w szpitalu. Powołując się na zdrowie dziecka i matki lekarz musi dołożyć wszelkich starań by ich z tego wyleczyć. Nie jest to jednak powód do paniki ponieważ tak jak już zostało wspomniane jest to infekcja łatwa do nabycia i niesetny dość częsta. I choć dla ciężarnych jest groźna, to jej wyleczenie nie jest ani trudne ani długotrwałe. Co do reszty, jeśli objawy cię niepokoją i są uporczywe, to dobrze je skonsultować z lekarzem. Najczęściej zapisuje on kurację antybiotykową w postaci doustnej lub globulek dopochwowych.

waginoza czyli bakteryjne zapalenie pochwy

Choć kuracja pomaga przeważnie już w drugim lub trzecim dniu jej zażywania, to ważne jest by nie przerywać ją i zawsze postępować zgodnie ze wskazówkami i zaleceniami lekarza. Czasem zdarza się, że pod wpływem antybiotyków rozwija się produkcja drożdżaków i wywołują one kandydozę. Najłatwiej to rozpoznać bo bardzo obfitych białych upławach i nieprzyjemnego utrzymującego się zapachu z pochwy. Nie ma wtedy co panikować, gdyż to się zdarza. Czasem to kwestia doboru innych leków, a czasem rozpoczęcia innej kuracji po ukończeniu tej pierwszej. Występowanie takiego powikłania nie jest regułą i zależy od indywidualnych możliwości organizmu. Każda z nas jest inna i każda inaczej reaguje na podawane jej leki. Nie oznacza to jednak, że mamy rezygnować z leczenia. Grunt to zachować spokój i zdrowy rozsądek. Warto również zaznaczyć, że mocno odradza się korzystanie z domowych sposobów na zaleczenia infekcji pochwy. Irygacje czy tak zwana nasiadówka w praktyce nic, a nic nie pomogą. Mogą za to mocno zaszkodzić, a ich regularność i intensywność, może zaowocować poważnymi powikłaniami.

Nawracająca infekcja

Choć bakteryjne zapalenie pochwy jest infekcją nawracającą, dość łatwo jej zapobiegać. Logicznym jest, że należy wyeliminować czynniki, przez które dostaliśmy ją pierwszy raz. Jeśli spowodowała to antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna, to należy zaprzestać korzystania z niej i zdecydować się na mniej inwazyjne środki. Najbezpieczniej byłoby również uprawianie seksu ze stałym partnerem i korzystającym z prezerwatywy. Choć wielu singli nie koniecznie się zgodzą, to nie ma się co oszukiwać, jeśli sypia się z wieloma partnerami to nie ma się pewności czy któryś z nich nie jest chory. Zaburza to również naszą florę bakteryjną i powoduje pojawianie się takich infekcji jak bakteryjne zapalnie pochwy. Bardzo ważne jest również zachowanie odpowiednich nawyków dotyczących  higieny osobistej. Regularne mycie się jest bardzo istotne jednak jest również coś z czego większość pań nie zdaje sobie sprawy. Mianowicie chodzi dokładnie o to by po skorzystaniu z toalety, w momencie podcierania się kierować się zawsze od przodu do tyłu. Dobrym nawykiem jest również noszenie przewiewnej bawełnianej wygodnej bielizny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here