Nie od dziś wiadomo, że cały pokarm jaki przyjmujemy ma szczególną moc oddziaływania na poszczególne organy i tkanki. Dieta lecznicza, bo tak właśnie określa się czynności mające na celu przyjmowanie określonych produktów, bogatych w dane związki, potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Najpopularniejsze diety lecznicze to dieta lekkostarwna, bogatoresztkowa czy eliminacyjna. Oczywiście, można wymienić ich o wiele więcej, można nawet dostosować je do potrzeb danego pacjenta.
W sytuacji, gdy pewien organ czy tkanka odmawia posłuszeństwa, pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, a co gorsza przyjmowanie w takich sytuacjach związków, które mogą być potencjalnie substancjami obciążającymi dany organ, może dojść np. do niewydolności organu i zakwaszenia organizmu. Z myślą o takich osobach powstały właśnie diety lecznicze, które eliminują ze spożycia dziennego produkty zawierające niepożądane związki.
I tak np. wprowadzona została dieta łatwostrawna – wymyślono ją dla osób z problemami gastroenterologicznymi. W tym wypadku żywienie ma na celu oszczędzanie przewodu pokarmowego przez ułatwienie trawienia i spożywanie związków, które mogą polepszyć stan zdrowia chorego. Dieta ta stosowana jest w leczeniu przewlekłych schorzeń żołądka i jelit, a także w biegunkach, zwłaszcza u dzieci. Ważne jest, by taka dieta zapewniała też pełne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i nie doprowadzała do wyniszczenia organizmu. Dieta dla osoby dorosłej powinna zawierać 65-90 g białka, co stanowi ok. 12% energii przeznaczanej na cały dzień. Poza tym, 30% energii powinno brać się z matabolizowania tłuszczów, natomiast część pozostała – z węglowadanów. Faktem jest, że zapotrzebowanie zależne jest od płci, wieku, aktywności fizycznej. Ponadto, w diecie leczniczej powinno się uwzględniać to, że niektóre elementy spośród teoretycznie zdrowych warzyw i owoców, powinno się usuwać.
Osoby objęte ciężkimi schorzeniami na ogół źle znoszą trawienie twardych włókien, pestek, skórek i itp. Właśnie z tego względu, zakazane jest na diecie leczniczej przyjmowanie warzyw z roślin strączkowych, kapustnych, ogórków. Z uwagi na obecność związków drażniących wyklucza się też ostre papryczki, cebulę, czosnek. Pozostałe, trzeba przecierać przez sito, mielić, drobniutko siekać i itp. Poza tym, należy unikać stosowania oleju. Na ogół całkowicie wyklucza się jego obecność w diecie. Większość warzyw gotuje się na parze, a co więcej – czas gotowania należy wydłużyć. Jeśli, już coś się piecze – tylko w aluminiowej folii lub pod przykryciem. Warzywa należy spulchniać poprzez dodawanie do nich jajek. Posiłki koniecznie trzeba spożywać w regularnych odstępach czasowych.
Dieta bogatoresztkowa jest zbawienna w sytuacji ciągłych zaparć, problemów z wypróżnianiem, w cukrzycy i hamowaniu postępu jelita drażliwego czy też choroby Leśniowskiego-Krona. W tej diecie chodzi o to, by zwiększyć ilość przyjmowanego błonnika i ilości wypijanych płynów. Oczywiście, nie od razu wszystko. Najpierw trzeba przyzwyczaić organizm do tego, że od tej pory będzie nieco inaczej wyglądał sposób jego odżywiania. W diecie bogatoresztkowej preferowane są wszelkiego rodzaju kasze, brązowy ryż, makaron razowy i pieczywo ciemne, głównie razowe. Warzywa powinny być gotowane na półtwardo, a kasze i makaron na sypko. Do jogurtów, sałatek i ziemniaków dosypuje się otręby orkiszowe. Ograniczyć należy cukry i tłuszcze, a więc, precz ze słodyczami!
Dieta lecznicza, a dieta pudełkowa
Czy dieta pudełkowa jest ok? – Wszystko zależy od tego, jaka to konkretnie dieta. Fajne jest przede wszystkim to, że nie musisz samodzielnie przygotowywać posiłków, bo wystarczy że zamówisz, a w dowolne miejsce Twojego pobytu, eleganckie pudełko z odpowienimi porcjami na wszystkie posiłki, zostane Ci dostarczone. Niczego nie musisz ważyć, sprawdzać, liczyć kalorii. Po prostu wcinasz to, co otrzymałeś! Każdy posiłek w diecie pudełkowej przygotowany jest stosownie do potrzeb. Jeśli wiadome, że cierpisz z powodu schorzeń jelitowych, dostajesz gwarancję, że w swoim daniu nie znajdziesz niczego co mogłoby Ci zaszkodzić. Żadnych twardych włókien, żadnych pestek, żadnych skórek! Twoje posiłki skomponowane są tak, byś miał zapewnioną energię na cały dzień, nie był głodny, a przy tym, nie nabawił się anemii ani innych niedoborów żywieniowych. Dostajesz gwarancję, że do twojego ciała trafi odpowiednia ilość białka, węglowodanów i cukrów. Zyskujesz zatem zdrowie, a Twoje schorzenia ustąpią bądź ich postęp zostanie zatrzymany!