Bez wątpienia torebka to obowiązkowy element kobiecej garderoby. Listonoszka, kopertówka czy kuferek – niezależnie od kształtu, najczęściej stawiamy na modele ze skóry. Nic dziwnego, materiał ten jest ponadczasowo elegancki, trwały i może być wykończony na wiele efektownych sposobów. Często zapominamy jednak, że skórzana torebka, podobnie jak buty, wymaga regularnej pielęgnacji. Ulubioną torebkę prawie codziennie nosimy ze sobą, więc warto o nią troskliwie zadbać. Poniżej krok po kroku opisujemy, jak ją czyścić, aby służyła nam przez długie lata.
Zacznij od wyjęcia zawartości
Czyszczenie torebki to idealny pretekst, aby zrobić w niej porządek – w trakcie codziennego użytkowania w jej wnętrzu potrafi się nazbierać sporo szpargałów. Po wyjęciu wszystkich rzeczy ze środka, dokładnie przejrzyj kieszonki i zakamarki oraz sprawdź, czy nie zapodział się gdzieś stary paragon czy papierek z gumy do żucia. Na końcu warto wywinąć podszewkę na zewnątrz, aby wytrzepać nagromadzone paprochy, okruszki i zagubione monety. Możesz również wykorzystać odkurzacz lub rolkę do ubrań, która zbierze najdrobniejsze śmieci.
Odśwież podszewkę
Po opróżnieniu torebki możesz przejść do czyszczenia jej wnętrza. Jeśli zabrudzenia nie są duże, wystarczy przetrzeć materiał wilgotną szmatką. W przypadku bardziej opornych plam możesz skorzystać z delikatnego płynu do prania, ale uważaj, aby nie zmoczyć za bardzo zewnętrznej części. Jeśli natrafiłaś na uporczywe ślady po długopisie, potraktuj je wacikiem lub płatkiem kosmetycznym nasączonym spirytusem. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem jakichkolwiek środków zapoznać się z wytycznymi producenta lub przetestować je na mało widocznym fragmencie materiału.
Oczyść torebkę od zewnątrz
Gdy podszewka jest już całkiem sucha, możesz przejść do czyszczenia torebki od zewnątrz. Będziesz do tego potrzebować specjalnego preparatu do czyszczenia określonego typu skóry, wody z odrobiną octu lub delikatnych chusteczek nawilżających dla niemowląt. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mocno się zdziwisz, widząc, ile brudu nagromadziło się na z pozoru czystej torebce. Jeśli natrafiłaś na większą plamę, przyłóż do niej szmatkę na dłużej i poczekaj, aż się rozpuści. Na koniec przetrzyj całą powierzchnię na sucho, używając bawełnianej szmatki.
Pora na pielęgnację
Po całkowitym wyschnięciu torebki możesz przejść do właściwej pielęgnacji. Podobnie jak buty, skórzane torebki wymagają odpowiedniej impregnacji i natłuszczania, co zabezpiecza skórę przed wysuszaniem, przebarwieniami, pękaniem, działaniem wody oraz zabrudzeniami. W zależności od wykończenia torebki, proces ten może przebiegać na różne sposoby. W sklepach dostępne są profesjonalne środki przeznaczone do konserwacji konkretnego typu skóry i polecamy korzystać właśnie z nich.
- Skóra lakierowana – najłatwiej utrzymać ją w czystości, gdyż z natury jest odporna na zabrudzenia. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji i natłuszczania, więc wystarczy ją przetrzeć miękką, mokrą szmatką. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać jej blisko kaloryfera lub innego źródła ciepła, bo spowoduje to nieodwracalne pęknięcia oraz marszczenie się skóry.
- Skóra licowa – proces garbowania i prasowania sprawia, że powierzchnia skóry licowej jest gładka i trwała. Warto raz na jakiś czas natłuścić ją specjalnym balsamem lub kremem, który zakonserwuje materiał. W przypadku błyszczących torebek sprawdzi się środek na bazie wosku pszczelego, a do matowej skóry licowej najlepiej użyć bezbarwnego tłuszczu ochronnego.
- Nubuk lub zamsz – materiały te łatwo chłoną wilgoć, więc wymagają szczególnie przemyślanej pielęgnacji. Do czyszczenia na sucho można użyć miękkiej szczoteczki, a do impregnacji spreju, który zabezpieczy materiał przed wodą.
Kilka rad na koniec
Jeśli chcesz, aby skórzana torebka służyła Ci przez długie lata, pamiętaj, aby ją odświeżać i impregnować przynajmniej raz na kwartał. Zabezpieczony materiał będzie bardziej odporny na wnikanie brudu oraz działanie wody. Nie każda torebka nadaje się do noszenia przez cały rok. Siarczyste mrozy i upały źle wpływają na skórę lakierowaną, a z nubukiem lub zamszem nie warto wychodzić z domu podczas ulewy. Produktów ze skóry pod żadnym pozorem nie wolno suszyć suszarką ani kłaść na kaloryferze. Aby uniknąć odkształceń, nieużywaną torebkę wypchaj gazetami i przechowuj w pokrowcu z bawełny.
Szukasz torebki na wielkie wyjście lub do noszenia na co dzień? Koniecznie odwiedź sklep-torebki.pl
Źródło zdjęć: sklep-torebki.pl, usnplash.com