Akumulator to część samochodowa o ograniczonej żywotności. Kiedy pojawiają się problemy z rozruchem, wielu kierowców zaczyna się zastanawiać, jakie są tego przyczyny. Warto wiedzieć, jak sprawdzić akumulator samochodowy i tym samym, czy nadaje się on jeszcze do użytku. Jazda z rozładowującym się ciągle akumulatorem i problemy z odpaleniem pojazdu nie są bowiem niczym przyjemnym.
Jak sprawdzić akumulator?
Wiele nowoczesnych, bezobsługowych akumulatorów samochodowych posiada wskaźnik poziomu elektrolitów. Wystarczy poszukać więc instrukcji konkretnego modeli i sprawdzić, czy akurat nasz akumulator oferuje użytkownikowi taką możliwość. Winą za słabe ładowanie akumulatora może być właśnie zbyt niski poziom elektrolitu w jego wnętrzu. Wykorzystując woltomierz cyfrowy, można sprawdzić stan naładowania akumulatora. Należy to robić na wyłączonym silniku i wyłączonych odbiornikach prądu. Pomiaru dokonuje się na klemach. Prawidłowy wynik powinien oscylować w okolicy 12,5 V, przy niższym napięciu akumulator jest po prostu niedoładowany i nie działa prawidłowo. W razie konieczności można wypiąć akumulator i zanieść go do serwisu, gdzie zwykle bezpłatnie lub za niewielką opłatą zostanie sprawdzony jego stan. Rozwiązaniem dla kierowców jest również wypięcie akumulatora i doładowanie go przy pomocy prostownika – jeśli problemy będą się wtedy powtarzały, akumulator ma już za sobą okres świetności.
Dlaczego akumulator samochodowy szwankuje?
Akumulator jak wiele urządzeń, z czasem po prostu się starzeje i traci swoje właściwości. Średni czas działania dobrej jakości akumulatora samochodowego to około 5 lat, natomiast akumulatory niskiej jakości, które można spotkać w marketach działają około 2-3 lat. Na żywotność akumulatora wpływa jednak to, w jaki sposób użytkujemy samochód. Akumulatory nie lubią krótkich tras, na których nie mogą zostać doładowane, szczególnie jeśli w tym czasie uruchamiamy dodatkowe odbiorniki prądu. Podobnie jeśli samochód długo stoi i nie jest użytkowany, akumulator ulega w nim samoistnemu rozładowaniu. Problemy z rozruchem pojazdu można także zaobserwować podczas niskich temperatur. Przy dużych mrozach warto pomyśleć o wyciąganiu akumulatora z pojazdu i przechowywaniu go w domu (w korytarzu czy w piwnicy). Regularnie warto również kontrolować stan klem oraz zacisków – zaśniedziałe elementy mogą bowiem uniemożliwiać prawidłowy przepływ prądu z urządzenia do pojazdu.