Z jedzeniem mamy do czynienia po kilka razy dziennie. Niektórzy są prawdziwymi smakoszami i lubią próbować nowych potraw, gdy tylko mają taką okazję. W podróży – zwłaszcza gdy odwiedza się inne państwa warto jest spróbować potraw, których na co dzień raczej nie kupi się w polskich sklepach. Żywność, podobnie jak i alkohol, to podstawowe elementy zakupów za granicą, które wieziemy ze sobą do Polski.
Kuchnia jako wizytówka kraju
Oczywiście są kuchnie, które raczej nie należą do wysublimowanych, a za takie uchodzą brytyjska, czy amerykańska. Jednak niektóre kraje wręcz jako swoją wizytówkę traktują kuchnię. Do takich krajów z pewnością należą te państwa, które należą do basenu Morza Śródziemnego, a zwłaszcza Włochy. Niewątpliwie bardzo oryginalnie wyglądają przysmaki kuchni bałkańskiej. Zwłaszcza że idzie to w parze z docenianiem swoich własnych tradycji, gdyż w takich krajach jak Bośnia i Hercegowina czy Serbia próżno szukać dużej liczby fast foodów, z kolei potrawy, które się tam podaje, w innych miejscach na świecie, znajdzie się raczej tylko w specjalnych sklepach.
Co innego w przypadku kuchni skandynawskiej, która, choć też ma oryginalne dla siebie potrawy, to jednak lubi je łączyć z olbrzymimi burgerami. Jest to pewien paradoks, że Skandynawowie lubiący sobie pojeść niezdrowo, jednocześnie umieją dbać o ekologiczne jedzenie i jego dobrą wartość.
Polska kuchnia znana jest na całym świecie
Polska z pewnością także należy do krajów, których wizytówką jest kuchnia. Polscy kucharze są znani w całym świecie, a chyba jednym z najbardziej podstawowych skojarzeń z polską stołówką, obok oczywiście wódki, są pierogi. Najbardziej znane są te ruskie, które wbrew nazwie są jednak polskiego pochodzenia. Polska kuchnia uchodzi jednak za tłustą, czego dowodem są takie potrawy jak choćby bigos, kaszanka i golonka. Zwłaszcza przygotowanie tego ostatniego dania wiąże się ze sporymi wyzwaniami.
Golonka
Jest kilka dobrych sposobów jak zrobić golonkę. Można je z łatwością znaleźć na stronach internetowych z gotowymi przepisami. Oczywiście, jeżeli posiada się w domu książkę kucharską, również ona może być cennym źródłem, wszak golonka też powinna stanowić podstawę wśród dań, które zdobią regularnie polskie stoły. Golonka jest przysmakiem, który albo się kocha, albo nienawidzi. Niektórych odrzuca wszechobecny tłuszcz, inni z kolei traktują to jako prawdziwy rarytas i kwintesencję rodzimej kuchni, dzięki której może godnie się zaprezentować za granicą w międzynarodowych kręgach.
Golonka obok bogactwa tłuszczu jest jednak także ogromnie ważnym źródłem białka. W samych 100 gramach golonki jest zawarte około 300 kalorii, co pokazuje, że jest to przysmak, któremu można śmiało przylepić łatkę „bomby kalorycznej”. Jest to bardzo ważne źródło energii i łatwa możliwość zabicia głodu na długie godziny – właściwie to na cały dzień. Golonka jest specjałem podawanym w wielu tradycyjnych karczmach z polskim jadłem. Najczęściej adoratorzy golonki lubią się nie zajadać, popijając jednocześnie kuflem olbrzymiego i dobrze schłodzonego piwa.
Jak zrobić golonkę?
Trzeba jednak pamiętać o bardzo roztropnym podchodzeniu do tego typu potraw, bo spożywanie jej zbyt często może łatwo prowadzić do otyłości, a także podnoszenia się poziomu cholesterolu, co może w konsekwencji mieć bardzo niemiłe powikłania zdrowotne. Golonkę często podaje się z ziemniakami. Aby ta smakowała nam dobrze i żebyśmy ją zapamiętali na długo, trzeba zadbać o odpowiedni dobór składników. Obok trzech golonek wieprzowych, w składzie powinny się też znaleźć kilogram drobnych ziemniaków, średniej wielkości cebule w liczbie dwóch oraz kilka niezbędnych przypraw takich jak ziele angielskie, liść laurowy, gałka muszkatołowa, pieprz, sól, tymianek, a także żabki czosnku.
Przed przygotowaniem golonki należy ją dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie posiada szczeciny, w innym przypadku należy ją usunąć, a następnie cały produkt umyć. Następnie wypada osuszyć i naciąć golonkę w kilku miejscach. W te nacięcia powinien zostać wstawiony czosnek. Golonkę można natrzeć solą, pieprzem i tymiankiem oraz na około sześć godzin odstawić ją w miejsce pozbawione ciepła. Następnie golonkę należy przysmażyć, najlepiej na smalcu. Gdy golonka jest już przysmażona, można ją polać piwem oraz obłożyć wszelkimi przyprawami, które planowało się użyć do przygotowania potrawy. Gdy już w ten sposób zadba się o golonkę, można ją wstawić na około 2 godziny do rozgrzanego piekarnika.
W międzyczasie możemy przygotować ziemniaki. Po zagotowaniu ich w wodzie przez blisko pół godziny można dołożyć je do piekarnika do golonki na ostatnie 30 minut. Golonka w piwie z przypieczonymi ziemniaczkami sprawi, że smak ten zapamięta się na długie dni i poczuje się jak w prawdziwej polskiej jadłodajni.
Oczywiście, golonkę można przyrządzać także na kilka innych sposób. Popularna jest np. golonka w kapuście i jabłkach albo z różnymi warzywami. To tylko jedna z wielu potraw, które przepisy możemy znaleźć na stronach internetowych, które są kopalnią wiedzy dla początkujących kucharzy.