Jajko w koszulce to coś, co wydaje się być nie do zrobienia w domowych warunkach. Fakt, że mało kto potrafi zrobić naprawdę idealne jajko w koszulce. Takie, które będzie zwarte i utrzyma ładną formę, w którym białko będzie idealnie ścięte, a żółtko pozostanie rozkosznie płynne, i aksamitnie rozleje się po przecięciu na złocistą grzankę. Brzmi fantastycznie. Ale jak zrobić jajko w koszulce, aby wyglądało i smakowało dokładnie tak, jak sobie tego życzymy? Generalnie, jajko w koszulce, to po prostu jajko bez skorupki ugotowane w solonej wodzie. Istnieje co najmniej kilka sposobów na przyrządzanie idealnego jajka w koszulce.
Jak zrobić jajko w koszulce?
Pierwszy z nich to metoda, którą wielu z nas zapewne kojarzy z własnego, rodzinnego domu. To najprostszy sposób. Wystarczy zagotować wodę z odrobiną soli, następne dodać do niej kilka kropel dowolnego octu (chodzi po prostu o stworzenie kwaśnego środowiska, które ułatwi równomierne ścinanie się białka, oraz zachowanie jego zwartej formy). Gdy woda zawrze, wbijamy jajko bezpośrednio do garnka i czekamy aż białko się zetnie. Należy to robić bardzo delikatnie i z wyczuciem, ponieważ zbyt gwałtowne wybicie jajka może spowodować jego całkowite rozlanie po dnie. Otrzymamy wówczas mało zachęcającą, wodną jajecznicę. Ten sposób jest prosty, ale jajka nie wyglądają zbyt efektownie.
Lepiej sprawdza się metoda polecana przez najlepszych szefów kuchni, czyli metoda wirowa
Polega ona na tym, że gotującą się wodę mieszamy bardzo intensywnie, aby na środku garnka utworzył się mały wir. Do wnętrza wiru sprawnie wbijamy jajko. Dzięki temu białko pięknie się uformuje i efekt końcowy będzie wyglądał bardzo profesjonalnie.
Jest jeszcze jedna popularna metoda. Jest to gotowanie w sakiewkach. Jajka wbijamy do szklanki, którą uprzednio wykładamy szczelnie folią kuchenną. Powstaną w ten sposób małe jajeczne sakwy, które można włożyć do gotującej się wody. Jajka będą wówczas idealnie okrągłe i zgrabne. To dość pomysłowa technika, ale odbiera nieco uroku jajkom w koszulce. Urok ten tkwi przecież po części w pewnej nieregularności i przypadkowości kształtu. Ma to również wpływ na smak. Podczas gotowania w sakiewce do wnętrza nie przedostaje się charakterystyczny, ostry aromat octu. Dla niektórych będzie to plus, dla mnie jest zdecydowanym mankamentem.
Bez względu na sposób przygotowania jajka w koszulkach są świetną alternatywą dla jajek na miękko czy jajek sadzonych. I sprawdzą się w wielu kompozycjach kulinarnych.