Jak liczyć okres wypowiedzenia

Czy okres wypowiedzenia jest zawsze taki sam? Od czego uzależniona jest jego długość? Jak liczyć okres wypowiedzenia? Kiedy umowa nie może zostać rozwiązana? Oto odpowiedzi.

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

 

Jak liczyć okres wypowiedzeniaOkres trwania wypowiedzenia umowy o o stosunek pracy, którą zawarliśmy na czas określony lub na czas nieokreślony zależny jest od czasu zatrudnienia w danej firmie.
Wynosi on 2 tygodnie, wówczas kiedy byliśmy zatrudnieni krócej niż 6 miesięcy, natomiast liczony jest na okres 1 miesiąca, jeżeli byliśmy zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy. W dalszej kolejności –  3 miesiące, jeżeli byliśmy zatrudnieni co najmniej 3 lata. W przypadku gdy jesteśmy zatrudnieni na okres próbny jest to odpowiednio: 3 dni robocze, jeśli umowę zawarliśmy na mniej niż 2 tygodnie, 1 tydzień, gdy umowa którą podpisaliśmy jest zawarta na minimum 2 tygodnie, oraz 2 tygodnie, w przypadku umowy na zawartej na 3 miesiące.

Kiedy czas wypowiedzenia liczymy w miesiącach, jako pierwszy dzień rozpoczęcia wypowiedzenia, uznajemy pierwszy dzień  miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało przedłożone wypowiedzenie na biurku pracodawcy. Okres wypowiedzenia trwa prze całe okresy miesięczne (jeden, dwa lub trzy) , bez względu na długość miesiąca (28,30 czy 31 dni).

Jak liczyć okres wypowiedzenia w przypadku tygodni?

Kiedy przedstawimy pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę okres wypowiedzenia zaczyna swój bieg w pierwszą niedzielę po jego złożeniu. Zatem licząc kiedy liczymy okres wypowiedzenia w tygodniach, końcowym jego dniem jest sobota.
W przypadku wypowiedzenia liczonego w dniach za początkowy dzień wypowiedzenia uznamy ten dzień , który następuje po dniu przedstawienia pracodawcy wypowiedzenia. W rachubę wchodzą tu tylko tzw. dni robocze. Pamiętajmy, iż trzydniowy okres wypowiedzenia ma zastosowanie wyłącznie do umowy na zastępstwo oraz umowy na okres próbny trwający do dwóch tygodni.
Istotną kwestią jest, iż firma nas zatrudniająca nie może wypowiedzieć umowy, niezależnie od jej formy, pracownicy w ciąży, a także osobie, które brakuje już nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście przy założeniu, że okres ten umożliwia jej uzyskanie prawa do emerytury z wejściem w ten wiek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here