Z depilacji laserowej korzysta coraz więcej osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jest to niezwykle skuteczna metoda, która pozwala trwale pozbyć się niechcianego owłosienia, praktycznie z każdego rejonu ciała. Wystarczy do tego zaledwie kilka zabiegów, by stopniowo zaczęło ubywać włosków. Jeśli nie wiesz jeszcze, czym dokładnie jest depilacja laserowa i czy warto z niej skorzystać, to ten artykuł Cię do tego przekona.
Depilacja – znana od wieków metoda usuwania owłosienia
Depilacja laserowa jest zabiegiem najczęściej i najchętniej wykonywanym w dziedzinie medycyny estetycznej. Uważana jest ona za metodę skuteczną i jednocześnie bezpieczną. Istnieje jednak bardzo niewielki odsetek powikłań, które pojawiają się głównie ze względu na źle przeprowadzony zabieg. Warto dodać, że ciało depiluje się od wieków i nie jest to coś nowoczesnego. Depilację stosowano już w Starożytnym Egipcie, a wykorzystywano do tego celu pastę z miodu i oleju. W obecnych czasach wiele kobiet nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania bez codziennego wyrywania włosów i golenia.
Problem jest jednak taki, że krótkotrwałe metody mają bardzo dużo wad. Powodują one podrażnienia, zaczerwienienia, wysuszają skórę, a niekiedy pojawiają się pęcherzyki wypełnione ropą, które są efektem wrastania się włosków w skórę. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wiele kobiet decyduje się na trwałe usunięcie owłosienia przy pomocy depilacji laserowej. Część z nich pozbywa się w ten sposób także kompleksów.
Czym jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa jest zabiegiem, do którego wykonania można użyć kilka różnych urządzeń. Może to być laser diodowy, aleksandrytowy, E-light, IPL lub neodymowo-yagowy. Podczas zabiegu, sprzęt oddziałuje na cebulkę włosa, doprowadzając do jej obumierania. W ten sposób nie ma ona już możliwości rozwoju ani produkowania nowego włosa. Światło lasera przenika więc przez skórę i kumuluje w cebulce całą swoją energię, gdzie znajduje się barwnik. Teoretycznie im włos jest ciemniejszy, tym lepsze efekty daje depilacja laserowa. Nie oznacza to oczywiście, że osoby z jaśniejszym owłosieniem, nie mogą skorzystać z tego zabiegu.
Każde leczenie jest poprzedzone konsultacją i wywiadem ze specjalistą, który będzie wykonywał zabieg. Pacjent musi podpisać zgodę na jego wykonanie oraz poświadczyć, że nie występują u niego żadne przeciwwskazania. W kolejnym etapie lekarz wykonuje próbę w kilku miejscach na skórze, aby mógł ocenić, jak się będzie ona zachowywać. Zabieg depilacji laserowej polega na naświetlaniu danego miejsca małą wiązką światła przy pomocy małej lub dużej głowicy. Pacjent może w tym czasie odczuwać mrowienie i kłucia, a sporadycznie pojawia się jeszcze ból. Dyskomfort nie jest długotrwały i najczęściej ustępuje po kilku sekundach. W celu uzyskania jak najlepszych efektów należy odbyć od 5 do 8 sesji depilacji w określonych terminach.
Skóra po zabiegu przeważnie jest czerwona i lekko podrażniona. Dlatego też zaleca się delikatne obchodzenie z nią. Z pewnością nie można stosować podczas kąpieli środków, które mogą dodatkowo wysuszać naskórek. Ponadto zaleca się noszenie luźniejszych ubrań. Ważne, aby odrastających włosków nie wyrywać, ponieważ będzie to powodowało podrażnienia. Zdecydowanie lepiej jest regularnie golić dane miejsca. Specjalistyczne narzędzia do wykonania depilacji laserowej znaleźć można na stronie https://cosmed24.pl/lasery-kosmetyczne-i-medyczne/lasery-diodowe/.
Dla kogo jest przeznaczona depilacja laserowa?
Depilacja laserowa kierowana jest do osób, które zmagają się z nadmiernym owłosieniem, na przykład na twarzy lub w innych widocznych miejscach. Jest to również świetna alternatywa dla ciągłego golenia się, które zajmuje zbyt dużo czasu. Wykonanie trwałej depilacji znacząco podnosi komfort życia, pozwala pozbyć się bólu, który często towarzyszy podrażnieniom po goleniu oraz kompleksów, na które cierpi wiele osób, w głównej mierze kobiety.
Czy depilacja laserowa jest skuteczna?
Depilacja laserem diodowym jest niezwykle skuteczna. Nie należy się jednak nastawiać na to, że dzięki niej uda się usunąć owłosienie w 100 procentach. Zazwyczaj w miarę upływu czasu włoski zaczynają odrastać, ale są to pojedyncze przypadki. W rzeczywistości skuteczność depilacji laserowej oscyluje w granicach 90 procent. Efektywność zabiegu zależy jeszcze od barwy włosków. Im są one ciemniejsze, tym łatwiej i szybciej jest je usunąć. Ponadto trzeba także wiedzieć jakie urządzenie będzie najlepsze dla danego pacjenta. Od lat ogromną popularnością i renomą cieszą się lasery diodowe, które są wręcz niezastąpione.
Na skuteczność depilacji wpływają jeszcze dobrane parametry do indywidualnych predyspozycji pacjenta. Chcąc jednak osiągnąć zadowalający rezultat, niezmiernie ważne jest, aby przejść cały cykl zabiegów w wyznaczonych odstępach czasu. Zazwyczaj lekarz zaleca wykonywanie depilacji średnio co cztery tygodnie, ponieważ włoski wyłapywane są w fazie wzrostu i tylko wtedy działanie lasera jest efektywne. Inne natomiast są w fazie telogenu i trzeba odczekać, aby móc je usunąć.