Pływanie kontra trening na wioślarzy - co lepsze?

Zarówno pływanie, jak i trening dla wioślarzy to świetne formy aktywności fizycznej, które angażują wiele partii mięśniowych i umożliwiają poprawę kondycji fizycznej oraz wyrzeźbienie niektórych partii mięśniowych. Z drugiej strony jednak są to nieco inne ćwiczenia – pływanie wykonuje się w wodzie, a wioślarstwo – na wodzie lub w sali treningowej na ćwiczeniach zwanych ergometrami. Pływanie czy trening dla wioślarzy – co przynosi lepsze efekty?

Pływanie – zalety i spalanie kalorii

Pływanie to aktywność fizyczna, o której warto pamiętać. Jest ona dobra dla osób, które mają problemy z niektórymi partiami ciała, np. z kolanami czy kręgosłupem. Ciało w wodzie zachowuje się inaczej niż na lądzie, dlatego nawet przy schorzeniach w wodzie możesz wykonywać ćwiczenia, które pozostaną dla ciebie niedostępne podczas zwykłego treningu. Pływanie świetnie angażuje różne partie mięśniowe, ale też pozytywnie wpływa na kondycję całego organizmu. Dodatkowo jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby wzmocnić kręgosłup. W dzisiejszych czasach dużą uwagę przyciąga się do mięśni brzucha. Niestety, ćwicząc nieustannie brzuch zapominamy o kręgosłupie, przez co mięśnie przylegające do niego stają się bardziej osłabione. Dlatego warto urozmaicać treningi i czasem wybrać basen. Dodatkowo pływanie sprzyja też korygowaniu wad postawy i dobrze wpływa na układ oddechowy. Przy pływaniu rekreacyjnym przez godzinę można spalić około 350 kalorii, a jeszcze więcej wtedy, gdy pływamy intensywnie.

Wioślarz – zalety i spalanie kalorii

Trening na wioślarzu umożliwia przede wszystkim wzmocnienie mięśni ramion i pleców. Z tego względu wioślarz jest też dobry dla osób, które zapomniały o wzmacnianiu kręgosłupa i mięśni do niego przylegających i chciałyby ten błąd naprawić. Treningi na wioślarzu może wykonywać tak naprawdę każdy – nie trzeba profesjonalnie trenować wioślarstwa, żeby móc korzystać z urządzenia. Obecnie ergometry są wystawione w większości klubów fitness i na siłowniach, dzięki czemu bez problemu można z nich korzystać. Wioślarz jest również dobry dla osób, które mają problemy ze stawami – pozycja, jaką przybieramy podczas ćwiczeń sprawia, że kolana nie są obciążone. Regularne ćwiczenia na wioślarzu pomagają wysmuklić sylwetkę i zrzucić nadmiar kilogramów, wyrzeźbić partie mięśniowe oraz zwiększyć wydolność płuc. Różnica między pływaniem a wioślarzem jest taka, że na wioślarzu łatwiej jest kontrolować na bieżąco postępy. Na basenie zwykle trzeba liczyć samodzielnie np. czas czy długości basenowe. Na ergometrze nie ma tego problemu – większość urządzeń, np. wioślarz favorit czy wioślarz kadett posiadają wyświetlacz, na którym na bieżąco można sprawdzać takie dane, jak na przykład czas, tętno i odcinek treningowy. Ponadto tego typu wioślarze mają też dołączone specjalne klipsy, które można zakładać na ucho, by mierzyć maksymalne tętno. Jeśli pomiar będzie rósł zbyt szybko albo zbliży się do maksymalnej granicy, urządzenie zacznie wydawać z siebie sygnał akustyczny, który będzie informacją dla danej osoby, że powinna ona zwolnić. Ćwiczenia na wioślarzu mogą wykonywać zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane – poziom aktywności wystarczy dostosować do poziomu kondycji. Osoby, które ćwiczą już od dłuższego czasu mają większą wytrzymałość mięśni oraz wydolność płuc, dlatego mogą one pozwolić sobie za włączenie większego obciążenia na wioślarzu. Dzięki temu trening będzie dla nich równie dużym wyzwaniem, co dla osób początkujących.

Co lepsze – trening na wioślarzu czy pływanie?

Tak naprawdę obie aktywności są dobre i warto z nich korzystać. Zarówno pływanie, jak trening na wioślarzu dobrze wzmacniają mięśnie przy kręgosłupie oraz ramiona, nie obciążając przy tym stawów. Wioślarze są nieco bardziej dostępne – obecnie można je spotkać niemalże na każdej siłowni, a na basen często trzeba wybrać się osobno, co może być dla niektórych osób argumentem przemawiającym za częstszym korzystaniem z wioślarza.

Autor: Pozycjoneria.pl Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał z udziałem właściciela sklepu medycznego Kredos.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here