Zatkany nos, cieknący karat zmusza dziecko do oddychania przez usta. Pojawia się ból gardła, ból głowy oraz zatok, kaszel a nawet gorączka. Nawet drobnego nieżytu nosa nie można bagatelizować, ponieważ może doprowadzić do groźnych powikłań. Co na przeziębienie dla dziecka? Jak reagować gdy katar (zakażenie wirusowe błony śluzowej nosa) z cieknącego, niegroźnego zmienia się w gęsty, zielony (zakażenie bakteryjne), który nie pozwala na normalne oddychanie? Dziecko robi się marudne, nie chce się bawić i nie może spać w nocy.
Najważniejsze, żeby zacząć reagować od razu, przy pierwszych sygnałach pojawienia się przeziębienia i nie czekać na jego rozwój. Gdy karta się przeciąga może spowodować stan zapalny zatok i gardła, a nawet zapalenie ucha. Podstawą jest częste i dokładne opróżnienie nosa. Ponieważ niemowlaki nie potrafią same wydmuchać nos, należy wydzielinę odciągać specjalnym aspiratorem. Na rynku jest wiele do wyboru, zaczynając od zwykłej tzw. gruszki, poprzez aspiratory, którymi wydzielinę odciąga się ustami do takich, które podłączane są do odkurzacza. Jeśli dziecko jest już na tyle duże, że potrafi samo wydmuchać nos, należy mu często o tym przypominać. Do tego musimy pamiętać o częstym nawilżaniu powietrza w domu. Do nosa aplikujemy krople, które zmniejszają obrzęk błon śluzowych i udrożniają nos. Bardzo dobrym wsparciem (zwłaszcza w nocy) są alejki aromatyczne np. mentol lub kamfora, które są dostępne w postaci kropel lub plastrów. Można je nakropić lub nakleić na piżamkę lub pościel. Jego opary udrażniają nos i pomagają w oddychaniu. Warto pamiętać, że odpoczynek u dzieci też działa dobroczynnie na przeziębienie.
A domowe sposoby? Co na przeziębienie dla dziecka?
Domowych sposobów, którymi można leczyć dzieci jest wiele. Należy jednak pamiętać, że one leczą tylko objawy, nie wirusa. Cytryna to potężna dawka witaminy C, która jest wydalana z moczem, dzięki czemu jest w pełni bezpieczna. Podawanie jej do domowych herbat wspomaga odporność i przyśpiesza regenerację. Oprócz dodawania cytryny do herbaty można też ją słodzić miodem. Działa on łagodząco i leczniczo na gól gardła. Najnowsze badania wykazały, że miód jest skuteczniejszy w leczeniu gardła niż dextromethorphan, składnik najczęściej stosowany w specyfikach na ból gardła. Najważniejsze rzeczy, które należy zapamiętać przy podawaniu miodu to to, że w diecie dziecka może pojawić się dopiero po 12 miesiącu życia oraz żeby miód dodawać do ciepłej nie gorącej herbaty. W gorącej herbacie traci cześć swoich właściwości.
Warto przygotowanie domowe soki z malin lub aronii (podawać po 10 miesiącu życia). Lepiej zrobić swoje soki niż decydować się na zakup sklepowych. Nie jest to aż tak czasochłonne i skomplikowane, a takie domowe przetwory działają rozgrzewająco i pozwalają szybciej wyleczyć infekcję. Kolejnym sposobem na przeziębienie i kaszel, który często towarzyszy przy infekcji jest syrop z cebuli lub buraka. Natomiast na gorączkę warto podać herbatkę z lipy (można kupić gotową lub zrobić napar z kwiatów).
Jesli chodzi o zdrowie dzieci to raczej odradzałabym domowe sposoby…
Sok z malin i aronii jest najlepszy!
dla dzieci to zdecydowanie jakieś słodkie syropy