Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny to bardzo dokładne badanie, mające na celu zaprezentowanie przekroju narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Kiedy się je wykonuje? Jak przebiega? Sprawdź najważniejsze informacje na temat badania rezonansem magnetycznym!

Co to jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny, znany także pod skróconą nazwą MRI (magnetic resonance imaging), do swojego działania wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, z których składa się ludzkie ciało. Aby można było przeprowadzić badanie, potrzebne są: silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer zamieniający dane na obrazy. Im większa będzie moc magnesu, tym dokładniejszy wynik otrzymamy. Ważne jest także to, że system MRI musi być odizolowany od wszelkich zewnętrznych fal elektromagnetycznych, przez co aparaturę umieszcza się w tzw. klatce Faradaya. Co jednak istotne, to, mimo że siła pola magnetycznego jest 20 000 razy większa niż pola magnetycznego Ziemi, to badanie nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie pacjenta.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł: https://www.kliniki.pl/badania-metoda-rezonansu-magnetycznego/.

Kiedy wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym?

Za pomocą rezonansu uzyskuje się bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego, uwidocznia naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy. Badanie to znajduje zastosowanie przy wykrywaniu różnego rodzaju zmian chorobowych, nowotworów i urazów. MRI pozwala na wykrycie elementów niewidocznych w badaniu RTG – np. szpiku kostnego. Jakie są wskazania do badania rezonansem magnetycznym? Mogą to być choroby ośrodkowego układu nerwowego, problemy związane z tkankami miękkimi (np. nowotwory, urazy stawów, mięśni, więzadeł), problemy ze strony klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy (np. guzy serca, płuc, nowotwory narządów rodnych u kobiet).

Czeka Cię rezonans głowy? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat: http://www.bielsko.biala.pl/firmy/porady/253/rezonans-magnetyczny-glowy-co-to-za-badanie.

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?

Na badaniu nie trzeba być na czczo, a w pomieszczeniu, gdzie odbywa się badanie, temperatura zwykle wynosi ok. 25-26˚C, zatem zaleca się lekkie ubranie. Tego się nie zdejmuje, natomiast pacjent musi zdjąć wszystkie przedmioty oraz poinformować lekarza o metalowych implantach. W zależności od typu urządzenia i badanego obszaru, procedura trwa od 10 do 90 minut. Pacjent kładzie się na wysuwanym stole w centrum skanera MRI i przez cały czas badania musi leżeć nieruchomo – niekiedy stosuje się leki uspokajające lub nawet zastosować znieczulenie ogólne. Każda sekwencja MRI trwa od 3 do 10 minut i w tym czasie pacjent słyszy pukający dźwięk o natężeniu podobnym do wirującej pralki. W niektórych przypadkach pacjentowi wstrzykuje się specjalny środek kontrastujący, co sprzyja lepszej jakości obrazu.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here