czy oświetlenie jest ważne w fotografii portretowej?

Wykonanie zdjęcia portretowego nie należy do najprostszych zadań. Przekonał się o tym każdy, kto chociaż raz spróbował zająć się tym na poważnie. Jednym z największych elementów podczas sesji z udziałem modelki lub modela jest oświetlenie. Światło naturalne jest ogólnodostępne dla każdego fotografa, przy nim można wykonywać przeróżne zdjęcia. Jednak jest dość zmienne, dlatego nie zalicza się do najłatwiejszych w pracy. Zwłaszcza jeżeli mamy wykonać portret. Jakie jeszcze rodzaje oświetlenie są wykorzystywane, podczas fotografii portretowej?

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/swiatlo-w-fotografii-portretowej/

Oświetlenie Paramount

Ten rodzaj oświetlenia charakteryzuje się tym, że światło znajduje się praktycznie przed osobą fotografowaną, lub ponad nią. Gdy zdecydujemy się na tą odmianę światła, osiągniemy efekt rozjaśnionej górnej części twarzy. Z kolei cienie będą zauważalne pod brodą oraz nosem. Najczęściej wykorzystywana jest w fotografii beauty. Większość portretów, które znajdują się w broszurach reklamowych jest wykonana tą techniką.

Oświetlenie typu loop

Dana odmiana oświetlenia powstaje, gdy światło zostanie przesunięte odrobinę w bok, w stosunku do twarzy osoby fotografowanej. Światło wtedy utrzymuje się powyżej głowy. Najczęściej jest stosowane, gdy fotografowi zależy na tym, by skorzystać z oświetlenia, które wypełnia to co powinno się znajdować po przeciwnej stronie. Ten schemat oświetlenia jest bardzo popularny.

Oświetlenie rembrandtowskie

O oświetleniu rembrandtowskim mówimy wtedy, gdy światło zostanie przesunięte zdecydowanie bardziej do boku, tak by świeciło pod kątem 45 stopni, w stosunku do twarzy osoby fotografowanej. Dana odmiana oświetlenia jest wykorzystywana, gdy fotograf chce oświetlić wyłącznie jedną stronę twarzy, druga posiada wtedy wyjątkowy trójkąt światła. To oświetlenie jest najczęściej wykorzystywane podczas męskich portretów.

Oświetlenie boczne

To ostatnia odmiana oświetlenia, aby ją osiągnąć należy ustawić główne światło pod kątem 90 stopni do kierunku, w jakim patrzy osoba fotografowana. Wtedy światło pada wyłącznie na jedną połowę twarzy. Druga jest wtedy zacieniona. Można powiedzieć, że powstaje pewnego rodzaju teatralny efekt.

Zobacz też: http://onsearch.pl/laczenie-kolorow-zdjecia-czym-nalezy-sie-kierowac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here