Wskazania do suplementacji wapnia

Wielu z nas regularnie zażywa różnego rodzaju witaminy oraz suplementy, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę naszego zdrowia oraz dobre samopoczucie. Jednym z cennych i niezbędnych pierwiastków potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest wapń. Kiedy zatem w szczególności warto włączyć suplementację wapniem do swojej codziennej diety i jakie korzyści z tego płyną?

Właściwości i rola wapnia w organizmie człowieka

Wapń to pierwiastek chemiczny, który w organizmie człowieka występuje w dużych ilościach. Znaleźć można go przede wszystkim w kościach (aż 99%!), natomiast pozostała część znajduje się w płynie śródkomórkowym oraz pozakomórkowym.

• Wapń to przede wszystkim podstawowy oraz niezbędny budulec kości oraz zębów. Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat dbać o utrzymanie prawidłowej ilości wapnia w naszym organizmie, bowiem jego duża ilość wpływa w późniejszym okresie na tak zwaną szczytową masę kostną, która osiągana jest około 30 roku życia. Po 50 roku życia masa kostna zaczyna stopniowo maleć, a u kobiet nasilenie następuje w okresie menopauzy.
• Wapń odpowiada także za kurczenie oraz rozkurczanie się mięśni.
• Jest to pierwiastek, który wpływa na krzepliwość krwi oraz zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych.
• Wapń oddziałuje również na układ nerwowy poprzez poprawę przesyłania impulsów nerwowych.

Komu zalecana jest suplementacja wapniem?

Niedobór wapnia w naszym organizmie może wiązać się z nieprzyjemnymi dla zdrowia konsekwencjami. Dzienne zapotrzebowanie jest różne i zależy głównie od wieku. Jednakże należy wyróżnić kilka podstawowych czynników, które mogą prowadzić do słabej wchłanialności i wypłukiwania wapnia z naszego organizmu, dlatego też osoby na nie narażone szczególności powinny zadbać o właściwą suplementację. Dotyczy to:

• kobiet w ciąży oraz karmiących piersią,
• osób starszych (głównie po 50 roku życia oraz kobiet w okresie menopauzy),
• dzieci oraz młodzieży w okresie wzrostu,
• osób nadużywających alkohol oraz kofeinę, palących papierosy, spożywających produkty wysokobiałkowe i bogate w tłuszcze zwierzęce oraz prowadzących siedzący tryb życia,
• chorych, przyjmujących określone leki (leki z antacytem, na zgagę lub problemy z tarczycą), które mogą utrudniać wchłanianie wapnia, jednakże włączenie tego pierwiastku do codziennej diety powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Źródła wapnia

Mimo, iż wapń znajduje się w naszych kościach oraz organizmie, niezbędne jest jego przyjmowania wraz z pożywieniem lub w formie suplementów, takich jak Kalcikinon, Vitrum Osteo czy Osteofarm. Duże ilości wapnia znajdziemy również w produktach mlecznych takich jak kefiry, sery, jogurty czy mleko. Wapń występuje również w brokułach, fasoli, tofu oraz orzechach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here