Zatrucie pokarmowe u dziecka oraz towarzyszące mu objawy ze strony układu pokarmowego to dolegliwości, które bardzo często pojawiają się w okresie letnim. Nieprzestrzeganie zasad higieny, spożywanie produktów przechowywanych w niewłaściwy sposób oraz pokarmów z niewiadomych źródeł pochodzenia sprzyja występowaniu uciążliwych symptomów zatrucia, takich jak nudności oraz biegunka. Zazwyczaj objawy zatrucia mijają samoistnie, po upływie kilku dni. Zdarza się jednak, że trwają dłużej i są nasilone. Jak w takiej sytuacji sobie z nimi poradzić?
Zatrucie pokarmowe u dziecka – objawy
Do zatrucia pokarmowego u dzieci, podobnie jak u osób dorosłych, dochodzi na skutek spożycia pokarmu zawierającego bakterie lub wydzielane przez nie toksyny. Jako że ciepło sprzyja namnażaniu bakterii, najwięcej przypadków zatruć odnotowuje się w okresie letnim. Występowaniu dolegliwości charakterystycznych dla zatrucia pokarmowego poza spożywaniem produktów przechowywanych w niewłaściwej temperaturze sprzyja także jedzenie niemytych warzy i owoców oraz niewłaściwe przestrzeganie zasada higieny.
Ze względu na charakterystyczne objawy oraz czas ich wystąpienia (najczęściej po kilku godzinach od spożycia nieświeżych produktów) zatrucie pokarmowe trudno pomylić z innego rodzaju dolegliwościami. Pierwsze symptomy mogące świadczyć o tym, że u dziecka doszło do zatrucia, to nudności oraz wymioty, którym może towarzyszyć biegunka, bóle brzucha oraz podwyższona temperatura ciała. Symptomy te mogą występować w różnym stadium nasilenia. Ze względu na utratę płynów oraz elektrolitów, do której dochodzi na skutek biegunki oraz wymiotów, u dziecka może dojść do niebezpiecznego dla zdrowia odwodnienia – jednego z poważniejszych następstw zatrucia. Dlatego też objawów zatrucia pokarmowego w żadnym razie nie można bagatelizować. Co zrobić, kiedy wystąpią?
Sprawdzone sposoby na zatrucie pokarmowe u dziecka
Zdarza się, że zatrucie pokarmowe u dziecka przebiega w łagodny sposób. Wówczas należy podawać maluchowi duże ilości wody i obserwować czy objawy nie ulegają nasileniu. Powinny samoistnie ustąpić po 1 – 3 dniach. Ważne, by przez cały ten czas otaczać dziecko szczególną opieką, podając mu duże ilości płynów, stopniowo uzupełniając dietę o lekkostrawne pokarmy (np. kleik z kaszy manny). W tym czasie nie należy podawać dziecku słodkich, gazowanych napojów ani soków owocowych. Dodatkowo (po konsultacji z pediatrą) dziecku można podać preparat nawadniający, który pomaga wyrównać poziom elektrolitów, utraconych wskutek wymiotów i biegunki.
Jeśli objawy zatrucia utrzymują się przez dłuższy czas lub zaczynają się nasilać, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Do skorzystania z pomocy medycznej powinno też skłonić wystąpienie u dziecka objawów dodatkowych takich jak: przyspieszony oddech i wzmożona praca serca, zaburzenia świadomości, znaczne osłabienie. Porady lekarza warto zasięgnąć też w przypadku najmłodszych dzieci, nawet jeśli objawy zatrucia wydają się łagodne. U małych dzieci może bowiem bardzo szybko dojść do niebezpiecznego dla zdrowia małego pacjenta odwodnienia. Aby złagodzić przebieg zatrucia i uniknąć groźnych konsekwencji zdrowotnych, konieczna może okazać się hospitalizacja. Szczególnie niebezpieczne są zatrucia wywołane przez bakterie salmonelli oraz pałeczki jadu kiełbasianego. W ich przypadku pomoc lekarza jest niezbędna.